Koło Naukowe SKNA

Nóź, Wrocław, pl. Nowy Targ

Koło Naukowe SKNA

SKNA jest uczelnianą organizacją studencką, której celem jest rozwijanie naukowych zainteresowań studentów. Podzielone jest na szereg sekcji, które umożliwiają pracę w mniejszych grupach, złożonych z osób dzielących zainteresowanie odpowiednimi epokami, przedmiotami, czy innymi zagadnieniami związanymi z archeologią.

Studenckie Koło Naukowe Archeologów funkcjonuje aktywnie od wielu lat i prowadzone jest przez kolejne generacje studentów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej niż to, co wymagane jest na egzamin i aspirują do prowadzenia własnych projektów badawczych, jak i dzielenia się ich wynikami z innymi.

Każdego zainteresowanego przyłączeniem się do Koła prosimy o kontakt i zapraszamy na spotkania!

Skrzynka pocztowa SKNA: sknarcheo@gmail.com
Numer telefonu: +48 574 188 242
Strona internetowa: https://sknauwr.wordpress.com/
Instagram: https://www.instagram.com/skn_archeologow_uwr/
Facebook: https://www.facebook.com/SKNAUWr/

Zarząd SKNA UWr


Michał Rolak – przewodniczący
Aleksandra Calińska – wiceprzewodnicząca
Wiktor Jaworski – skarbnik
Natalia Suda, Aleksandra Jarosz – media społecznościowe

Jakie sekcje oferujemy?

Archeologia nieinwazyjna – przewodniczący sekcji Michał Rolak

O sekcji: Sekcja zajmuje się zastosowaniem nowych technologii w badań archeologicznych. Jeśli interesują Cię skanery 3D, modele 3D, fotografia lub jeśli chcesz się dowiedzieć jak obsługiwać georadar czy tachimetr – ta sekcja będzie idealna dla Ciebie! Członkowie naszej sekcji obecni są na każdych wyjazdach terenowych, wspierając podczas ich prowadzenia inne sekcje Koła.

Średniowiecze – przewodniczący sekcji Błażej Maciątek

O sekcji: Nasza sekcja zgłębia tematy związane ze średniowieczem. Jak? Nie tylko poprzez spotkania. Organizujemy różnego rodzaju wyjazdy. Dzięki nim możemy lepiej poznać zabytki, pozostawione przez tę niesamowitą epokę!

Kamieniarze – przewodnicząca sekcji Julia Krawczyk

O sekcji: Interesujemy się epoką kamienia, łupiemy z krzemieni różnego rodzaju rzeczy oraz zdobywamy wiedzę i doświadczenie o tym co lubimy!

Alter obis (barbaricum) – przewodnicząca sekcji Aleksandra Calińska

O sekcji: Witajcie po drugiej stronie Limesu! Zajmujemy się szeroko pojętym Barbaricum, właściwie już od końca epoki brązu, przez okres lateński i wpływów rzymskich, aż po wędrówki ludów. Tak ogromny teren, jeszcze w tak długim czasie to nic innego jak kopalnia skarbów, dosłownie i w przenośni. Dlatego zachęcamy do dołączenia wszystkich zainteresowanych handlem, medycyną, militariami, a także sztuką, garncarstwem, rzemiosłem, budownictwem i wieloma innymi zagadnieniami! Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Śródziemka – przewodnicząca sekcji Amelia Lech

O sekcji: Jeśli chcecie pogłębić swoje zainteresowania dotyczące krajów śródziemnomorskich, rozwinąć swoją artystyczną stronę i zamienić się na moment w Fidiasza to sekcja śródziemnomorska jest idealna dla was!

Pobite Gary (garncarstwo) – przewodnicząca Jagoda Kurpis

O sekcji: „Pobite Gary” zajmują się tematem szeroko pojętych wyrobów ceramicznych. Do całego zagadnienia podochodzimy ponadepokowo, nie ograniczając się również do jednego obszaru geograficznego czy konkretnej formy. W ramach zajęć rekonstruujemy pradziejową ceramikę oraz uczymy się dokumentacji rysunkowej.

Traseologia i archeologia eksperymentalna – przewodniczący sekcji Julian Waniek i Michał Stasik

O sekcji: Nasza sekcja jest podzielona na dwie powiązane ze sobą podsekcje. Pierwsza zajmuje się archeologią eksperymentalną. Staramy się w niej odtwarzać technologie, materiały i narzędzia dostępne dla ludzi w przeszłości. Eksperymenty archeologiczne pomagają w porównaniu i interpretacji materiału zabytkowego. Nasze aktywności są przeprowadzane przy użyciu naukowych metod badawczych a jednocześnie świetnie się przy nich bawimy. Druga podsekcja zajmuje się traseologią, czyli badaniem śladów na zabytkach archeologicznych. Możemy odczytać z nich między innymi do czego dany przedmiot był wykorzystywany, w jaki sposób został wykonany czy przez ile czasu pozostawał w użytku. Mamy dostęp do nowoczesnego laboratorium traseologicznego i najnowszych mikroskopów.

Archeologia Sądowa – Natalia Miedzińska

O sekcji: W ramach sekcji zorganizowane zostaną wyjazdy do muzeów obejmujących swoją tematyką czasy wojenne, archeologię, kryminalistykę i medycynę sądową. Będziecie mogli również poszerzać i rozpowszechniać wiedzę z dziedziny sekcji dzięki naszym mediom społecznościowym oraz udziałom w konferencjach związanych z naukami forensic. Dzięki współpracy z różnymi jednostkami możliwy będzie również udział w dodatkowych warsztatach i wykładach, dzięki czemu dowiecie się więcej np. o metodach daktyloskopii czy o szkielecie ludzkim. Przewidujemy również możliwość wzięcia udziału w ekshumacjach.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER