
Dom Archeologów
Muzeum

Muzeum „DOM ARCHEOLOGÓW” zostało powołane 1 kwietnia 2005 roku, jako jeden z oddziałów Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego siedziba mieści się w budynku Instytutu Archeologii przy ul. Koszarowej 3, bud. 28 we Wrocławiu.
Powstanie muzeum związane było z potrzebami dydaktycznymi oraz troską o zabytki archeologiczne pozyskiwane podczas badań wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii. Porządkowane i inwentaryzowane w muzeum zabytki, jako zbiory archeologiczne są wykorzystywane do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu muzealnictwa dla studentów archeologii.
Od samego początku swojej działalności muzeum służy również celom wystawienniczym i popularyzatorskim. Tematyczne wystawy czasowe przygotowywane są zazwyczaj na okoliczność szczególnych wydarzeń organizowanych przez Instytut, jak na przykład konferencje naukowe. W ramach dorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki organizowane są warsztaty interaktywne dla dzieci i młodzieży szerzące wiedzę o archeologii i życiu codziennym w pradziejach i średniowieczu.
Działalność edukacyjna
Rokrocznie na Uniwersytecie Wrocławskim odbywa się Dolnośląski Festiwal Nauki, który jest imprezą promującą wśród dzieci i młodzieży działalność naukową placówki. Instytut Archeologii czynnie uczestniczy w Festiwalu od 1998 roku, a od 2005 roku impreza ta odbywa się w Muzeum Domu Archeologów. W ramach Festiwali przygotowywane są wystawy tematyczne dotyczące rozmaitych aspektów życia w pradziejach i średniowieczu oraz warsztaty interaktywne nawiązujące do archeologii eksperymentalnej i rekonstrukcji minionych kultur. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i popularyzacji archeologii połączona z zabawą i przygodą. Można uczyć się lepienia garnków z gliny, tkania na krosnach, wykonywania igieł kościanych czy mielenia zboża na mąkę. Udział w tej edukacyjnej zabawie może wziąć każdy. Festiwale odbywają się co roku we wrześniu. Zapraszamy!!!
Festiwale Nauki w DOMU ARCHEOLOGÓW:
- 2023 – Przeszłość kołem się toczy
- 2019 – Życie w średniowiecznym mieście
- 2018 – Świat sprzed tysięcy lat
- 2017 – Kolorowa podróż w dawne czasy – nieograniczone odkrywanie barwnej przeszłości
- 2016 – Od ziarenka do owsianki. Krótka historia zboża
- 2015 – Pradziejowe odkrycia
- 2014 – Archeologia chemii
- 2013 – Antyczny i nowożytny park rozrywki
- 2012 – Mama, tata i ja, czyli rodzina dawniej- podróż w przeszłość
- 2011 – Starożytne Peru
- 2010 – Puzzle przeszłości
- 2009 – Zwierzęta w pradziejach i średniowieczu
- 2008 – Życie codzienne w epoce żelaza
- 2007 – Ceramika z wykopalisk. Tajemnica tworzywa. Tajemnice człowieka.
- 2006 – Co w ziemi piszczy – eksploracja i badania antropologiczne szczątków kostnych na stanowiskach archeologicznych
Aktualna ekspozycja

Wystawa POBITE GARY! Ceramika bez tajemnic jest poświęcona wyrobom wykonanym z gliny, które znajdowane są na stanowiskach archeologicznych. Prezentujemy różne aspekty związane z kształtowaniem i użytkowaniem przedmiotów, zarówno w czasach przeszłych, jak i współcześnie. Zwracamy uwagę na to, czym jest ceramika archeologiczna i w jaki sposób może być badana. Na wystawie można zaobserwować kolejne etapy tworzenia różnych przedmiotów z gliny na przestrzeni dziejów wraz z odpowiadającymi im etapami studiów poznawczych. Pokazujemy, że surowiec, jakim jest glina, dawał nieskończenie wiele możliwości kreowania wyrobów, a co za tym idzie, ludzkich zachowań.
Ekspozycja została przygotowana przez studentów II roku archeologii, w ramach zajęć Ćwiczenia muzealne, prowadzonych przez dr. Dagmarę Łaciak i dr. Agnieszkę Przybył.

Kontakt
Dom Archeologów, oddział Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Budynek 28, ul. Koszarowa 3
51-149 Wrocław
e-mail: dom.archeologow@uwr.edu.pl