Kierownik projektu: dr hab. Marta Osypińska, prof. UWr

Nie-ludzie w społeczności Berenike. Dane archeozoologiczne w dyskursie dotyczącym tożsamości i wartości w antyku

NCN logo

Źródło finansowania: NCN, program OPUS 21, projekt nr 2021/43/B/HS3/02749
Czas realizacji projektu: od 2022-10-03 do 2026-10-02
Przyznana kwota: 818 123 PLN
Strona projektu: https://berenike.animals.uwr.edu.pl/

wykopaliska Berenike

Opis projektu:

Badania realizowane w projekcie będą dotyczyły: wyjaśnienia wielkości i organizacji cmentarzyska pupili w Berenike. W tym celu kontynuowane będą wykopaliska w oparciu o wypracowaną, specjalną metodykę archeologiczną i dokumentacyjną. Przeprowadzona zostanie jak najpełniejsza diagnostyka warunków życia i zdrowia zwierząt, przy współpracy lekarzy weterynarii. Badaniom w tym zakresie poddane zostaną zarówno zwierzęta odkryte w latach 2016-20, jak i nowe pochowki odkrywane w ramach niniejszego projektu. Ważnym aspektem będą szeroko zakrojone badania nad relacjami człowiek-pupil w innych kręgach kulturowych z jakimi miała kontakty społeczność z Berenike – Europy, Indii, Afryki wschodniej. W tym celu planowane są wyjazdy studyjne, nawiązanie kontaktów z naukowcami zajmującymi się innymi obszarami kulturowymi i geograficznymi. Planujemy również poddać szczegółowym i wielostronnym analizom zabytki odkrywane w grobach zwierząt: ceramikę, obroże, paciorki, oraz przedmioty rejestrowane na terenie cmentarzyska – monety, elementy biżuterii, ostrakony. Wyniki badań archeologicznych i archeozoologicznych będziemy konsultować z socjologami zajmującymi się współczesnymi relacjami człowiek-zwierzę, ich znaczeniem dla społeczności, zdrowia i relacji ludzkich.

Dysponując unikalnymi w archeologii danymi, pragniemy wziąć udział w nowoczesnej, multidyscyplinarnej debacie naukowej, jak również w dyskusji o współczesnych problemach społecznych. Możemy z perspektywy 2 tys. lat ocenić na ile na relacje człowieka ze zwierzętami w przeszłości miały wpływ jego pochodzenie, religia, kultura czy status społeczny. Jaką wartość miły dla człowieka w antyku zwierzęta „niekonsumpcyjne”? Czy tylko materialną i użytkową, czy również emocjonalną. Odpowiedź na tak postawione pytania może rzutować na naszą wiedzę o współczesnych relacjach ludzi z ich zwierzętami. Ich roli i znaczeniu, zwłaszcza w sytuacjach niestabilności, mobilności i oderwania od rodzinnego miejsca.

wykopaliska Berenike

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER