Marta Osypińska, Mariusz Drzewiecki; Journal of Archaeological Science: Reports 55, maj 2024

The cattle factor. Faunal evidence for the study of social and economic processes in the medieval Middle Nile Valley. Sudan

Z radością informujemy o nowym artykule autorstwa prof. Marty Osypińskiej, który ukazał się w renomowanym czasopiśmie naukowym Journal of Archaeological Science: Reports.

Publikacja przedstawia wyniki badań nad modelem hodowli zwierząt jako trwałym elementem kulturowym, który ulega przemianom pod wpływem istotnych czynników ekologicznych, demograficznych oraz religijnych. W ramach badań przeprowadzono porównawczą analizę danych faunistycznych pochodzących z największych antycznych i średniowiecznych ośrodków cywilizacyjnych Afryki Północno-Wschodniej, przede wszystkim z rejonu Środkowego Nilu, co umożliwiło identyfikację czasu, zakresu i siły oddziaływania tych czynników na lokalne społeczności.

Po raz pierwszy dokonano porównania modeli hodowli zwierząt w makuriańskiej i alwijskiej społeczności dwóch sąsiadujących królestw nubijskich w okresie 500–1200 n.e. Wykazano, że Makuria była dynamiczna i otwarta na adaptację nowych gatunków, takich jak świnie, wielbłądy, kurczaki i konie, podczas gdy Alwa kontynuowała konserwatywny model, skupiony na hodowli bydła, charakterystyczny dla tradycji starożytnego Kusz.

Badania także wykazały, że długorogie bydło rodzime importowano do Makurii z centralnego Sahelu, co potwierdzają dane osteometryczne i izotopowe, natomiast w Alwie hodowano wyłącznie lokalne bydło krótkorogie, utrzymujące wzorce starożytnej cywilizacji Kusz. Odkryto, że wzory rolnictwa i konsumpcji mięsa mogą być częścią tożsamości społeczności zamieszkujących podobne warunki środowiskowe, polityczne i religijne.

Journal of Archaeological Science: Reports, volume 60 cover

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER