prof. dr hab. Mirosław Masojć, mgr Grzegorz Michalec

Khor Shambat 2, Sudan in Handbook of Pleistocene Archaeology of Africa: Hominin behavior, geography, and chronology

W nowej książce Handbook of Pleistocene Archaeology of Africa: Hominin behavior, geography, and chronology wydawnictwa Springer ukazał się rozdział Khor Shambat 2, Sudan napisany przez prof. Mirosława Masojcia i Grzegorza Michalca.

Rozdział ten poświęcony jest stanowisku Khor Shambat 2 (Omdurman, Sudan) znajdującemu się na lewym brzegu doliny Nilu, kilka kilometrów na północ od Khor Abu Anga, około 7 km od doliny Nilu i 10 km na północny-zachód od zbiegu Nilu Błękitnego i Białego. Odkryty tam zespół zabytków, zdeponowany w aluwialnych warstwach, składał się z 34 artefaktów wykonanych z silnie zerodowanych piaskowców nubijskich. Cechy technologicznie wskazują, że te pozostałości aktywności ludzkiej związane są w głównej mierze z późną fazą kompleksu aszelskiego, datowaną na 350-200 tys. lat temu. Prócz tego odkryto również pojedyncze rdzenie lewaluaskie, które są formami przewodnimi dla młodszego okresu zwanego środkową epoką kamienia i mogą świadczyć również o młodszym chronologicznie epizodzie zasiedlenia tego obszaru. Analizie geometryczno-morfometrycznej, która miała a celu identyfikację różnic pomiędzy zespołami, poddano pięściaki z Khor Shambat wraz ze zbiorem artefaktów z dwóch innych stanowisk aszelskich z Nubii.

Handbook of Pleistocene Archaeology of Africa

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER